Minden, amit tudni szerettél volna de eddig nem merted/tudtad megkérdezni:
mobilház, konténerház, rönkház, faház, SIP ház, iglu/igloo/dome-ok:
- Honnan tudhatom meg, hogy a mobilházat elhelyezhetem-e a telkemen?
- Ha szeretnénk információkat szerezni a telekünkkel kapcsolatban, akkor érdemes felkeresni a helyi önkormányzatot, és az általuk vezetett településrendezési terv alapján megvizsgálni, hogy milyen építési övezetbe sorolták a területet, illetve a Helyi Építési Szabályzat milyen előírásokat tartalmaz a beépítésre vonatkozóan. Emellett érdemes az építésügyi hatóságot is megkeresni, hogy az építési előírásokról érdeklődjünk a telekünk fekvése szerint. Az adott építési hatóság kiválasztásához használható az építési portál (http://www.e-epites.hu/hatosagkereso), amelyen keresztül elérhető az illetékes hatóság internetes felülete.

- A telkemen már elhelyeztem egy mobilházat (építményt), engedély nélkül. Milyen következményei lehetnek?
- Ha az épület megfelelő méretű, rendeltetésű és a helyszínre megfelelően telepítették, akkor az engedélyeztetés utólagosan a fennmaradási engedélyezési eljárás során történik. Ha az épület nem felel meg az építési előírásoknak, vagy nem lehet az adott helyen elhelyezni, az építésfelügyeleti hatóság az építésrendészeti eljárás során elrendelheti az elbontást.

- Szeretném tudni hogy mennyibe kerül a hatósági engedélyezés?
- Az építési engedély megszerzése érdekében számos költséggel kell számolni, ideértve a tervezési díjat, az eljárási illetéket, és az igazgatási szolgáltatási díjat, ha szakhatósági közreműködésre is szükség van. Az illeték összege az épület rendeltetésétől függ, tehát az adott épület használati célja határozza meg, hogy mekkora illetéket kell fizetni az engedélyezési eljárás során.

- Az engedélyezés során milyen tanúsítványokat kell benyújtani a hatóságnak?
- Az engedélyezési eljárás során nem szükséges benyújtani tanúsítványokat a hatóság felé, kivéve, ha az új épületre vonatkozóan vannak előírások. Amennyiben használt házakról van szó, akkor sem szükséges a tanúsítványokat benyújtani az engedélyezéshez, hacsak a hatóság más követelményeket nem állapít meg. Azonban ajánlott lehet, hogy a tulajdonos megbizonyosodjon arról, hogy a használt épület megfelel az előírásoknak.

- Kell-e építész tervezőt megbízni a mobilház telepítésekor?
- A mobilházak elhelyezése olyan építési tevékenységnek minősül, amely építési engedélyhez kötött, és nem tartozik a kivételek közé a 312/2012. (XI. 07.) Kormányrendelet I. melléklete szerint. Ennek értelmében az engedélyezési dokumentációt jogosult építész tervezővel kell elkészíttetni.

- A mobilház valójában épület vagy nem?
- A mobilház egyértelműen épületnek minősül, mivel nem sorolható jármű vagy utánfutó kategóriába. Nincs gépjármű minőségű alváz vagy fékrendszere, így közúton nem is használható. A mobilház telepítésekor megfelel az Épített környezetről szóló 2018. évi LXXVIII. törvény (Étv.) 2. § 10. pontjában szereplő épület fogalmának, amely szerint az épület jellemzően emberi tartózkodás céljára szolgáló építmény, amely teret, helyiséget vagy ezek együttesét zárja körül meghatározott rendeltetés vagy rendeltetésével összefüggő tevékenység, rendszeres munkavégzés vagy tárolás céljából.

- Egy mobilházat hogyan lehet szállítani?
- A mobilházak szállítása általában teherautóval vagy trailerrel történik.

- Egész pontosan mitől lesz téliesített egy mobilház?
- A téliesített mobilházak fűtéssel rendelkeznek, ami lehet elektromos vagy egyéb más fűtés is. Illetve a nyílászárói hőszigeteltek.

- Utólag is lehet szigetelni egy mobilházat?
- Természetesen. Az utólagos szigetelést viszont ajánlatt a telepítés során elvégezni.

- Az alap szigetelés egy mobilház esetében elég ahhoz hogy télen is használhassam?
- Nem. Az alap szigetelés nem fog télen megfelelő védelmet biztosítani. Ezért érdemes téliesített modellt választani.

- Vásároltam egy mobilházat. Elég csak úgy “letenni” a telekre vagy kell neki alap is?
- Természetesen szükség van egy alapra. A gyártók által minimum 20 cm vastag vasalt beton a javasolt.

- Egy mobilház vásárláskor az eladási ár mindent tartalmaz? Vagy vannak plusz költségek?
- Ha látunk egy hirdetést, minden esetben nézzük meg hogy a feltüntetett ár nettó vagy bruttó ár! Valamint számolnunk kell azzal is hogy ez az ár nem tartalmazza a szállítás, telepítés, daruzás, engedélyeztetés költségeit. (Természetesen ez gyártóként, forgalmazóként eltérhet).

- A közművek bekötését is a cég intézi, akitől a mobilházat vásároltam?
- A közművek bekötése a ház külső síkjáig a vevő feladata. Természetesen a gyártók/forgalmazók külön megbeszélés alapján tudnak segíteni a rákötésben. Ebben az esetben plusz költséggel kell számolnunk.

- A mobilházak berendezést tartalmaznak?
- Ha csak a hirdetésben nem tüntette fel a gyártó, forgalmazó akkor általában a mobilházak nem tartalmaznak berendezést. Ezt általában extra felszereltség, aminek külön díja van. Természetesen egy-egy akció keretében bármi lehetséges.

A fent felsorolt információk tájékoztató jellegűek! A mobilházkereső.hu csapata természetesen mindent elkövet, hogy a weboldalon megadott információk naprakészek legyenek, de a folyamatosan változó jogszabályok fényében a mobilházkereső.hu nem vállal felelősséget a leírtakért. Javasoljuk, hogy minden esetben tájékozódjon az illetékes hatóságoknál, szerveknél!
Nem találtad meg a kérdésedre a választ? Támaszkodj a közösség erejére, és csatlakozz Facebook csoportjainkhoz, ahol több, mint 53.000 tagot érhetsz el! Köztük mobilház forgalmazókat, könnyűszerkezetes ház, vagy SIP ház építőket, rönk- vagy faház építőket, valamint konténerház forgalmazókat, és a téma szakértőit.
Mobilházak, konténerházak és könnyű acélszerkezetű házak csoportja
Mobilházak, könnyűszerkezetes házak
Mobilház, Konténerház, Könnyűszerkezetes ház, Rönk ház, faház – adok-veszek